Projekty realizované zapojenými školami v letech 2015-2017

Medvědi nevědí, že turisti nemaj zbraně

Škola: ZŠ Čeladná

Projekt s názvem „Medvědi nevědí, že turisti nemaj zbraně“ se věnoval tématu šetrné turistiky. Toto téma se úzce dotýká všech žáků a také občanů Čeladné, protože se nachází v turisticky zajímavé oblasti, které bývá zejména v letních měsících hodně navštěvována.

Šetrná turistika zaujala nejen pedagogy (mnozí se s ní setkali poprvé), ale zejména žáky. Sami přicházeli s různými nápady, jak se do projektu zapojit (např. natáčením instruktážních videí).

Podařilo se projekt dostat jak do výuky, tak i do oblasti zájmového vzdělávání. Ve školní družině se věnovali fauně našich hor. Zvířata byla také téma výtvarné soutěže, kterou škola pravidelně vyhlašuje – tentokrát bylo téma Zvířata z Beskyd. Zúčastnilo se 32 škol, a to nejen z okresu Frýdek – Místek, ale i z okolí Prahy. Všude mluvili o tom, jaká zvířata žijí v Beskydech a také o tom jaké podmínky ke svému životu potřebují.

Na závěr uspořádali sedmáci pro děti ze školní družiny zábavné projektové odpoledne, kde na osmi stanovištích děti plnily úkoly, které se vztahovaly právě k šetrné turistice. Děti například ochutnávaly ovoce a zeleninu po slepu a měli za úkol poznat, co ochutnávají a také zda se pěstuje u nás, či zda se  k nám musí dovážet.

Dalším úkolem byla stavba hotelového komplexu z kostek, kde se měly děti zamýšlet nad tím, jak jsou velké hotely energeticky náročné a jak zatěžují životní prostředí.

Zajímavé stanoviště byl nákup potravin a suvenýrů z lokálních zdrojů. Na všech stanovištích docházelo ke spolupráci mezi staršími a mladšími spolužáky. A v závěrečné reflexi děti hodnotily projektové odpoledne i samotný projekt velice kladně.

Zpět