Projekty realizované zapojenými školami v letech 2015-2017

Končím s konzumem, utrácím s rozumem

Škola: ZŠ Příbor, Jičínská 486

Na ZŠ Příbor skončili s konzumem a utrácí s rozumem. Právě na oblast spotřeby se totiž zaměřili ve svém školním projektu. Každá třída si vybrala téma, které jí bylo nejbližší. Nejmladší žáci se seznámili s procesem výroby hraček, starší žáci zkoumali problematiku produkce a konzumace potravin a ti nejstarší se zabývali oblastí módy a oblékání. Během projektu se podařilo propojit teorii s praxí v každodenním životě mimo školu – proběhla například návštěva farmy nebo diskuse s odborníky.

Během závěrečného projektového dne si žáci navzájem představili své výsledné práce – ti nejmladší nacvičili divadelní představení, vyrobili vlastní hračky a zorganizovali dobročinný bazar, ti starší připravili pro své spolužáky “ideální svačinku” a komentovanou módní přehlídku svých oděvních modelů.

Žáci se díky školnímu projektu začali zajímat o původ potravin i zboží, které nakupují, a dozvěděli se, jaký má jeho výroba a přeprava vliv na životní prostředí. Zjistili také, co je to fair trade a ekologická stopa. Zatímco před projektem uvedla jen čtvrtina žáků 3. - 5. tříd, že o tématu nákupu potravin má větší nebo střední znalost, po něm jejich podíl stoupl na tři čtvrtiny.

Zpět